
ССС Управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара
Структура студијског програма
- НИВО СТУДИЈА:
- Специјалистичке струковне студије
- ЗВАЊЕ КОЈЕ СЕ СТИЧЕ ПО ЗАВРШЕТКУ СТУДИЈА:
- Специјалиста струковни инжењер заштите од катастрофалних догађаја и пожара
- ОБРАЗОВНО ПОЉЕ:
- Техничко-технолошко
- НУЧНО СТРУЧНЕ ОБЛАСТИ:
- Инжењерство заштите животне средине и заштите на раду
- ТРАЈАЊЕ СТУДИЈА:
- једна године / два семестра
- УКУПАН БРОЈ ЕСПБ:
- 60 ЕСПБ
- НАСТАВНИ ПЛАН:
- Акредитован 2018
- Управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара
Сврха студијског програма
Сврха Студијског програма је да се школују стручњаци који ће изграђивати окружење у којем ће се промовисати основни циљеви који се огледају у заштити на раду, заштити животне средине и заштити општих друштвених интереса, што заједно доприноси подизању укупног квалитета живота.
Студијски програм Управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара је конципиран тако да обезбеђује стицање компетенција које су друштвено оправдане и корисне. Заснован је на савременом курикулуму и савременим наставним плановима предмета који прате трендове и токове у области заштите на раду.
У складу са Мисијом школе, Студијски програм омогућава приступачно и савремено, високо квалитетно образовање које ће испунити очекивања студената и потребе послодаваца. Реализацијом овако конципираног студијског програма се школују специјалисти стуковни инжењери заштите од катастрофалних догађаја и пожара који поседују компетентност, компарабилност и компетитивност у европским и светским оквирима.
Циљеви
Циљ студијског програма је постизање компетенција и струковних вештина. Поред тога, студијски програм усмеран је ка развоју креативних способности при разматрању проблема, анализи и критичком мишљењу. Студијски програм оспособљава студенте за тимски рад и овладавање специфичним вештинама потребним за обављање професије.
Основни циљ студијског програма је да се на квалитетан, савремен и приступачан начин, кроз теоријску и практичну наставу образују струковни инжењери специјалисти за заштиту на од катастрофалних догађаја и пожара. Циљеви студијског програма усклађени су са образовним циљевима и друштвеном мисијом Школе.
Циљ студијског програма је образoвање стручњака који поседују неопходно знање из општих научних дисциплина повезаних са заштитом од катастрофалних догађаја и пожара (природне катастрофе, одрживи развој и заштита животне средине, управљање и развој људских ресурса у заштити) ради формирања реалне слике о процесима који се дешавају у природи, изграђеном окружењу и животној средини као и класичних и посебних инжењерских дисциплина са акцентом на превентивним активностима при управљању ризиком и заштити од катастрофалних догађаја и пожара (управљање ризицима од природних катастрофа, правни оквири управљања ризицима, заштита и спасавање, информационо-комуникационе технологије у управљању ризицима, средства и опрема за гашење пожара).
Један од посебних циљева, који је у складу са циљевима образовања струковних инжењера на ВТШСС Урошевац је развијање свести код студената за потребом перманентног образовања и заштите од катастрофалних догађаја и пожара. Циљ студијског програма је и образовање специјалиста за тимски рад, уз развој способности за приказ научних резултата стручној и широј јавности, али и формирање специјалиста који је у могућности да се укључи у научно-истраживачки рад.
Компетенције
Савладавањем студијског програма студент стиче опште и предметно-специфичне способности које су у функцији квалитетног обављања стручне, научне и уметничке делатности.
По завршетку студија студент стиче следеће опште компентенције:
- способност прикупљања, тумачења и коришћења релевантних информација у области струке;
- способност за успешно решавање сложених проблема у делимично новом или непознатом окружењу;
- способност примењивања стечених знања и принципа стручне области на професионалан начин;
- способност праћења и критичког прихватања нових стручних сазнања;
- способност преношења и комуникације идеја, проблема и решења;
- уважавање етичких норми и одговорности према широј друштвеној заједници;
- способност за тимски рад.
По завршетку студија студент стиче следеће предметно-специфичне компентенције:
- способност анализирања узрока и последица природних непогода;
- способност превентивног деловања применом савремених информатичких метода и техника;
- управљање системом заштите заштите од катастрофалних догађаја и пожара;
- способност системског претраживања, праћења и примене нових прописа и стандарда у области заштите од катастрофалних догађаја и пожара.
- експертизе пожара.
Савладавањем наставног градива предвиђеног студијским програмом Управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара, студент ће моћи да:
- ефективно решава проблеме у условима неизвесности;
- критички процењује расположиве податке, изводи закључке и долази до нових сазнања;
- преноси своје идеје, мишљења и ставове професионалном и ширем друштвеном окружењу;
- примени принципе рада у тиму;
- води комуникацију у вербалном и писаном облику са професионалним и друштвеним окружењем;
- самостално претражује стручну литературу;
- анализира, вреднује и објашњава приступ примени закона, техничких прописа и стандарда у области заштите од катастрофалних догађаја и пожара;
- примени принципе, системе и поступке превентивног деловања заштите од катастрофалних догађаја и пожара;
- дефинише активности у спровођењу поступака израде акта о процени ризика и предложи одговарајуће мере;
- планира потребно време и ресурсе за спровођење мера заштите од катастрофалних догађаја и пожара;
Свршени студенти специјалистичких струковних студија Управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара компетентни су да решавају реалне проблеме из праксе, али су и припремљени да наставе усавршавање и образовање уколико се за то определе.
Компетенције укључују, пре свега, развој способности критичног мишљења, идентификације и анализе проблема, синтезе решења, предвиђања понашања појединих решења и могућности предвиђања добрих и лоших импликација одабраног решења.
Струковни инжењери заштите од катастрофалних догађаја и пожара – специјалисти, способни су да на одговарајући начин напишу и презентују резултате свога рада. Током студија се инсистира на што интензивнијем коришћењу информационо-комуникационих технологија.
Свршени студенти овог нивоа студија поседују компетенцију за праћење и примену новина у струци, као и за сарадњу са локалним социјалним и међународним окружењем.
Свршени студенти специјалистичких струковних студија стичу знања како да економично користе природне ресурсе локалних заједница и целокупне државе у складу са принципима одрживог развоја.
Наставници и сарадници
др Јелена Рајовић

Предавач
CV